fbpx

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ STRATEGO

Το Stratego είναι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι στρατηγικής, ιδιαίτερα δημοφιλές σε πολλές χώρες του κόσμου. Η ψυχαγωγία, η όξυνση του νου, η ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της ψυχολογίας και η καλλιέργεια στρατηγικής σκέψης είναι μερικά από τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η ενασχόληση κάποιου με αυτό. Εντάσσεται άλλωστε στην Ολυμπιάδα αθλημάτων Νόησης (Mind games Olympiad).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Stratego, που αποτελεί σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, στοχεύει στην ανάπτυξη και διάδοση του παιχνιδιού αυτού στην Ελλάδα. Διοργανώνει τοπικά τουρνουά σε διάφορες πόλεις, καθώς σεμινάρια και πρωταθλήματα στα σχολεία. Ακολουθεί στη συνέχεια το πανελλήνιο πρωτάθλημα, όπου θα συμμετέχουν οι καλύτεροι παίκτες που έχουν προκύψει από κάθε τοπικό τουρνουά και θα ανακηρύσσεται ο τελικός νικητής.

Κορυφαίος στόχος της Ομοσπονδίας είναι η σύσταση εθνικής ομάδας και η συμμετοχή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Κάθε χώρα που συμμετέχει σε αυτό στέλνει μια ομάδα που αποτελείται από τέσσερις παίκτες. Οι νικήτριες εθνικές ομάδες επιστρέφουν στις χώρες τους με το έπαθλο. Η Εθνική ομάδα Stratego πήρε μέρος το 2014 στο 17 παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στην Θεσσαλονίκη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, όπως και το 2015 στο 18 παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στο Βατερλό πήρε το ασημένιο μετάλλιο, και το 2016 στο 19 παγκόσμιο πρωτάθλημα Γερμανία και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Όμως, πήρε το Χρυσό μετάλλιο στο ατομικό ο Σταύρος Σεκερτζής και έγινε ο πρώτος Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής Stratego 2016.

Ήδη σε αγώνες που γίνονται on line σε αντίστοιχα sites στο διαδίκτυο (π.χ. www.stratego.com) οι Έλληνες παίκτες βρίσκονται σταθερά σε πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη.

Για σεμινάρια όπως και για τουρνουά μπορείτε να μας βρείτε στα παρακάτω τηλέφωνα 2310838378 & 6947 803096.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα μας: www.strategohellas.gr όπως και στο facebook strategohellas.